Saturday, January 20, 2018

Columbus Cougar Jack Gray.

PC’s Laasko breaks school long jump record

Park City’s Rayna Laasko recorded a long jump of 16’ 9” at the Partly Cloudy meet in Columbus last week, setting a new school record.
The previous record was 16’ 2.25” set by Tanya Tryan in 1991, according to Park City Athletic Director Bob Hogemark.
Laasko also won the javelin with a throw of 99-8, helping the Lady Panthers to a second place team result out of 10 participating schools. Park City was the highest finishing Class C school.
Other Park City winners included Shelby Branstetter in the 300 hurdles, as well as the 400 relay and 1600 relay teams.
Other winners on the girls’ side included Absarokee’s Lauren Milliken who claimed both the 1600 and 3200 and teammate Katrina Feddes in the shot put. Columbus won the girls team title with individual victories by Kyla Rouane in the pole vault, Megan Rouane in the discus and Briana Haskins in the 800.
On the boys’ side Columbus won the team title, led by wins from Padon Little in the 400 and 800, Weston Wagner in the shot put and the 400 relay team consisting of Preston Fink, Jack Gray, Ryan Koski and Noah Daniels.
Reed Point-Rapelje’s Jordan Marsh took the discus while Park City’s Connor May won the javelin. Absarokee was third in team standings followed by Park City in fifth and RPR in eighth.

RESULTS from montanatrack.com
BOYS
TEAM SCORES: Columbus 135, Moore-Judith Gap 76 1/3; Absarokee 62; Bridger 57; Park City 52; Broadview-Lavina 48; Fromberg-Belfry 36 2/3; Reed Point-Rapelje 26; Hobson 23; Roberts 8.

•100: Triston Barker, F-B; 12.0; Noah Daniels, Col, 12.1; Jordan Neves, PC, 12.1; Connor May, PC, 12.2; Freddy Russman, M-JG, 12.2; Sawyer Connerton, Hob, 12.4.

•200: Max Hertel, M-JG, 24.7; Ryan Zentner, Brid, 25.2; Freddy Russman, M-JG, 25.2; Elijah Barbour, Abs, 25.3; Sawyer Connerton, Hob, 25.2; Connor May, PC, 26.0

•400: Padon Little, Col, 56.5; Freddy Russman, M-JG, 57.0; Ty Pfingsten, Abs, 59.4; Rily Livingston, Abs, 59.9; Dan Lavy, Brid, 1:00.7; Miguel Barroso, Col, 1:01.4.

•800: Padon Little, Col, 2:15.6; Dan Lavy, Brid, 2:16.3; Brandon Flemmer, PC, 2:20.9; Kevin Bingham, Hob, 2:23.2; Randal Davis, Col, 2:23.7; John Schladweiler, RPR, 2:25.1.

•1,600: Dan Lavy, Brid, 5:01.1; Brandon Flemmer, PC, 5:13.2; Kevin Bingham, Hob, 5:13.6; John Schladweiler, RPR, 5:28.0; Hayden Heilig, MJG, 5:36.3; Gunner Hill, Brid, 5:46.6.

•3,200: Dan Levy, Brid, 11:46.7; Kevin Bingham, Hob, 12:20.0; Gunner Hill, Brid, 12:29.0; Devin Livergood, Col, 13:07.0; Gus Dines, Rob, 13:10.0; Dylan Blodgett, RPR, 13:18.0

•110 hurdles: Joel Nelson, BL, 18.2; Devon Dennis, PC, 20.2; Randal Davis, Col, 22.4; Josh Bowman, Col, 24.1.

•300 hurdles: Mark Deupree, MJG, 45.4; Joel Nelson, BL, 47.3; Levi Wilm, FB, 47.4; Devon Dennis, PC, 48.8; Solomon Arno, RPR, 55.8.

•400 relay: Columbus 47.76; Absarokee 48.5; Fromberg-Belfry 49.0; Park City 49.7.

•1,600 relay: Moore-Judith Gap 3:49.9; Absarokee 3:57.7; Columbus 4:02.2; Fromberg-Belfry 4:09.6; Bridger 4:12.6; Park City 4:16.3

•High jump: Ryan Zentner, Brid, 5-10; Jack Gray, Col, 5-8; Hayden Heilig, MJG, 5-6; Triston Barker, FB, 5-6; Levi Wilm, FB, 5-6; Max Hertel, MJG, 5-6.

•Pole vault: Elijah Barbour, Abs, 10-0; Ty Pfingsten, Abs, 9-6; Connor Solomon, Col, 9-6; Joel Nelson, BL, 9-6; Andrew Glennie, BL, 7-6; Elijah Daniels, Col, 7-0; Connor Jacobs, Col, 7-0.

•Long jump: Mark Deupree, MJG, 18-11 1/4; Noah Daniels, Col, 18-5; Rily Livingston, Abs, 18-5; Carter Moore, Rob, 18-0 1/2; Triston Barker, FB, 17-7 1/2; Trevor Herzog, RPR, 16-3.

•Triple jump: Max Hertel, MJG, 38-5 1/2; Connor Solomon, Col, 37-10 3/4; Cole Jensen, BL, 37-10; Trevor Smith, Abs, 37-5 1/2; Alexander Kosel, Rob, 37-1 3/4; Noah Daniels, Col, 36-10 1/2.

•Shot put: Weston Wagner, Col, 43-9 1/2; Scott Bymaster, BL, 40-4 1/2; Jordan Marsh, RPR, 38-3; Preston Fink, Col, 37-0; Kevin Bingham, Hob, 35-4 1/4; Zach Sutton, Col, 35-0 1/2.

•Discus: Jordan Marsh, RPR, 137-1 1/2; Weston Wagner, Col, 131-0; Preston Fink, Col, 113-1; Zach Sutton, Col, 102-1; Scott Bymaster, BL, 102-1; Solomon Arno, RPR, 91-5.

•Javelin: Connor May, PC, 141-0; Connor Solomon, Col, 138-7; Scott Bymaster, BL, 134-9; Robbie Coleman, Abs, 134-1; Cole Jensen, BL, 133-8; Padon Little, Col, 127-6.

GIRLS
TEAM SCORES: Columbus 99, Park City 80, Broadview-Lavina 75, Hobson 61, Bridger 50 1/2; Absarokee 46, Reed Point-Rapelje 39, Moore-Judith Gap 25 1/2; Custer-Hysham 17, Fromberg-Belfry 10.

•100: Shaniah Schwend, Brid, 13.7; Sierra Durbin, MJG, 13.8; Jaegen Hughes, Hob, 14.0; Sarah Carrel, Col, 14.3; Tera Goddard, RPR, 14.4; Jessica Valdez, Col, 14.5.

•200: Sierra Durbin, MJG, 28.2; Shania Schwend, Brid, 28.4; Ember Drivdahl, Hob, 29.7; Krista Schott, BL, 30.1; Shelby Branstetter, PC, 30.6; Syliva Scianna, Brid, 30.9

•400: Brenna Beckett, BL, 1:04.2; Emma Chandler, Abs, 1:06.8; Sylvia Scianna, Brid, 1:08.8; Bethany Van Doren, PC, 1:12.9; Kaylee Faller, BL, 1:15.7; Tana Allen, BL, 1:20.2

•800: Briana Haskins, Col, 2:45.6; Kylie Schott, BL, 2:50.6; Sylvia Scianna, Brid, 2:53.2; Lauren Milliken, Abs, 2:56.0; Suzannah Rysavy, FB, 3:10.5.

•1,600: Lauren Milliken, Abs, 6:21.2; Kylie Schott, BL, 6:31.2; Brianna Krieger, RPR, 6:36.5; Kaylee Faller, BL, 6:41.6; Allison Onoszko, Col, 6:45.9; Emily McKeever, BL, 6:49.8.

•3,200: Lauren Milliken, Abs, 14:12.2; Kenedy Wiggs, Col, 14:50.0; Kaylee Faller, BL, 15:59.2.

•100 hurdles: Ember Drivdahl, Hob, 16.6; Rayna Laakso, PC, 18.2; Tori Cybulski, CH, 20.0; Allex Bowman, Col, 20.8; Autumn Wood, FB, 21.4; Ana Cybulski, CH, 21.5

•300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 52.4; Ember Drivdahl, Hob, 52.5; Sierra Durbin, MJG, 54.0; Krista Schott, BL, 56.1; Cara White, Brid, 57.3; Allex Bowman, Col, 59.4.

•400 relay: Park City 55.9; Reed Point-Rapelje 56.1; Columbus 56.3; Fromber-Belfry 1:02.3.

•1,600 relay: Park City 4:54.7; Columbus 4:58.5.

•High jump: Jaegen Hughes, Hob, 5-2; Ember Drivdahl, Hob, 5-0; Kyla Rouane, Col, 4-8; Miranda Youngren, RPR, 4-8; Shaniah Schwend, Brid, 4-6; Sierra Durbin, MJG, 4-6.

•Pole vault: Kyla Rouane, Col, 8-6; Kenedy Wiggs, Col, 7-6; Carmryn Ault, Col, 7-0; Emma Chandler, Abs, 7-0; Sarah Dreese, BL, 6-6; Emily McKeever, BL, 6-6.

•Long jump: Rayna Laasko, PC, 16-9; Jaegen Hughes, Hob, 15-11 1/2; Shaniah Schwend, Brid, 14-10; MacKinzie Verke, PC, 14-5 1/2; Brenna Beckett, BL, 14-4 1/2; Miranda Yougren, RPR, 14-1.

•Triple jump: Shaniah Schwend, Brid, 32-5 1/2; Brenna Beckett, BL, 31-8 3/4; MacKinzie Verke, PC, 31-2; Ember Drivdahl, Hob, 31-1 1/4; Miranda Youngren, RPR, 31-0 1/2; Jaegen Hughes, Hob, 30-9.

•Shot put: Katrina Feddes, Abs, 30-1 3/4; Rachael Ault, Col, 29-5; Terran Brown, BL, 27-7; Kesley Schmidt, Col, 27-3; Megan Rouane, Col, 27-2 3/4; Chloe Hanser, BL, 26-6 1/4.

•Discus: Megan Rouane, Col, 91-5 1/2; Destiny Ayers, RPR, 83-1; Tori Cybulski, CH, 82-9 1/2; Chloe Hanser, BL, 80-3; Tana Allen, BL, 76-1; Victoria Pfaender, Col, 75-1.

•Javelin: Rayna Laasko, PC, 99-8; Brooke Krieger, RPR, 89-4; Tehya Ray, PC, 88-5; Ana Cybulski, CH, 78-2; Marlaina Turley, FB, 68-3; Terran Brown, BL, 66-1.