Sunday, January 21, 2018

Multiple district Stillwater champs

Several Stillwater County track and field athletes grabbed 6C district championships recently.
Absarokee’s Laureen Milliken was a double winner, taking both the 1600 and 3200 events. Park City’s Rayna Laasko also grabbed district champion titles in the 100 hurdles and long jump.
Other Park City athletes scoring wins were Shelby Branstetter in the 300 hurdles, Mackinzie Verke in the triple jump, Cara Grewell in the shot put and Connor May in the javelin.
Absarokee’s Emma Chandler who won the 800. And the Absarokee boys 400 relay and 1600 relay teams also recorded wins.
Reed Point-Rapelje also had two champions, Jordan Marsh in the discus and Miranda Youngren in the high jump.
Teamwise, the Absarokee boys won the team title, followed by Park City in fourth and RPR in seventh.
On the girls’ side, Park City was second, Absarokee was third and RPR was fourth.
BOYS
TEAM SCORES: 1. Absarokee, 113; 2. Harlowton, 70; 3. Roberts, 53; 4. Park City, 52; 5. Custer-Hysham, 50; 6. Bridger, 49; 7. Reed Point-Rapelje, 39; 7. Broadview-Lavina, 39; 9. Fromberg-Belfry, 37; 10. Ryegate, 14.

100: Tate Rhoads, C-H, 11.6; Calvin Hanson, Abs, 12.05; Triston Barker, F-B, 12.14; Jared Burreece, Har, 12.29; Connor May, PC, 12.31; Dalton Hook, Rye, 12.44

200: Tate Rhoads, C-H, 24.01; Elijah Barbour, Abs, 25.13; Joe Koch, Har, 25.18; Ryan Zentner, Bri, 25.34; Calvin Hanson, Abs, 25.61; Connor May, PC, 25.71

400: Joe Koch, Har, 53.78; Rick Hibbs, Rob, 55.35; Ty Pfingsten, Abs, 57.8; Rily Livingston, Abs, 57.85; Weston Stevenson, Abs, 59.2; Jordan Neves, PC, 59.41

800: Rick Hibbs, Rob, 2:11.57; Brandon Flemmer, PC, 2:12.98; Ryan Zentner, Bri, 2:13.82; Dan Lavy, Bri, 2:14.17; Willem Steinfeldt, RPR, 2:14.76; Boyd Pletan, Har, 2:15.07

1,600: Dan Lavy, Bri, 5:02.92; Boyd Pletan, Har, 5:10.43; Brandon Flemmer, PC, 5:20.58; John Power, Har, 5:27.16; Gus Dines, Rob, 5:30.16; Carter Moore, Rob, 5:32.31

3,200: Dan Lavy, Bri, 10:45.93; Boyd Pletan, Har, 11:06.99; Andy Vanorum, Rob, 11:55.62; Gus Dines, Rob, 11:59.24; Dylan Blodgett, RPR, 12:26.9; William Clark, RPR, 12:39.19

110 hurdles: Tate Rhoads, C-H, 17.16; Jared Burreece, Har, 17.4; Levi Wilm, F-B, 18.91; Weston Stevenson, Abs, 18.98; Devon Dennis, PC, 20.14; Russell Zentner, Bri, 22.2

300 hurdles: Levi Wilm, F-B, 46.65; Weston Stevenson, Abs, 47.85; Devon Dennis, PC, 49.89; Rily Livingston, Abs, 50.67; John Power, Har, 53.01; Russell Zentner, 55.65.

400 relay: Absarokee, 48.09; Harlowton, 48.88; Park City, 49.44

1,600 relay: Absarokee, 3:51.66; Harlowton, 4:00.1; Fromberg-Belfy, 4:01.72; Park City, 4:02.6; Reed Point-Rapelje, 4:12.75; Bridger, 4:14

High jump: Rily Livingston, Abs, 6; Ryan Zentner, Bri, 5-8; Allexander Kosel, Rob, 5-4; Levi Wilm, F-B, 5-2; Roman Zugaza, Abs, 5-2; Triston Barker, F-B, 5-2.

Pole vault: Adrian Brum, Rye, 11; Ty Pfingsten, Abs, 9-6; Elijah Barbour, Abs, 9-6; Carter Moore, Rob, 9-6; Andrew Glennie, B-L, 9

Long jump: Tate Rhoads, C-H, 21; Trevor Smith, Abs, 18-4¾; Alexander Kosel, Rob, 18-2¾; Triston Barker, F-B, 18-¾; Rily Livingston, Abs, 17-9½; Calvin Hanson, Abs, 17-7½.

Triple jump: Tate Rhoads, C-H, 39-6¾; Allexander Kosel, Rob, 38-4½; Devin Dennis, PC, 36-4; Trevor Smith, Abs, 36-3¼; Elijah Barbour, Abs, 35-8½; Dylan Blodgett, RPR, 34-8

Shot put: Scott Bymaster, B-L, 41-6½; Jordan Marsh, RPR, 41-1½; Seth Christiaens, B-L, 38-11¾; Calvin Hanson, Abs, 37-6¾; Tristan Martin, Har, 35-1¾; Ryan Zentner, Bri, 34-8¾

Discus: Jordan Marsh, RPR, 126-1; Scott Bymaster, B-L, 108-5; Seth Christiaens, 103-10; Sol Arno, RPR, 102-5; Cory Eastham, Bri, 99-3; Tristan Martin, Har, 93-6

Javelin: Connor May, PC, 148-7; Scott Bymaster, B-L, 136-10; Trevor Herzog, RPR, 131-8; Adrian Brum, Rye, 124-1; John Schladweiler, RPR, 124-1; Cory Eastham, Bri, 119-4.

GIRLS
TEAM SCORES: 1. Harlowton 143; 2. Park City, 134; 3. Absarokee, 68; 4. Reed Point-Rapelje, 47; 5. Bridger, 43.5; 6. Broadview-Lavina, 40; 7. Custer-Hysham, 23; 8. Ryegate, 22; 9. Fromberg-Belfry, 2.5

100: Ally Martin, Har, 13.61; Shaniah Schwend, Bri, 13.94; Rayna Laakso, PC, 14.17; Cheyenne Gehnert, RPR, 14.41; Shelby Kluth, PC, 14.85; Tara Goodard, RPR, 14.9

200: Ally Martin, Har, 27.8; Shaniah Schwend, Bri, 28.78; Reilly Allik, Har, 29.49; Shelby Branstetter, PC, 29.82; Sylvia Scianna, Bri, 30.02; Maria Begger, Har, 30.13

400: Ally Martin, Har, 1:03.25; Emma Chandler, Abs, 1:06.51; Rachel Hiner, Har, 1:07.05; MacKinzie, Verke, PC, 1:07.68; Catrina Schuchard, Har, 1:07.88; Sylvia Scianna, Bri, 1:08.09

800: Emma Chandler, Abs, 2:35.7; Catrina Schuchard, Har, 2:37.62; Kylie Schott, B-L, 2:46.07; Piper Robison, C-H, 2:47.47; Sylvia Scianna, Bri, 2:48.59; Lauren Milliken, Abs, 2:51.14

1,600: Lauren Milliken, Abs, 6:15.98; Rachel Hiner, Har, 6:16.84; Catrina Schuchard, Har, 6:31.42; Piper Robison, C-H, 6:32.38; Madison Wasson, Har, 6:34.03; Brianna Kireger, RPR, 6:42.2
3,200: Lauren Milliken, Abs, 12:59.89; Madison Wasson, Har, 13:48.39; Brianna Krieger, RPR, 13:53.23; Kaylee Faller, B-L, 14:29.51; Emily McKeever, B-L, 14:35.83; MaKayla Downing, PC, 14:40.38

100 hurdles: Rayna Laakso, PC, 17.28; Kaitlin Lane, Har, 18.39; Shelby Branstetter, PC, 19.57; Tehya Ray, PC, 19.59; Tori Cybulski, C-H, 19.75; Kate Madsen, PC, 20.74

300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 50.63; Kaitlin Lane, Har, 54.08; Rachel Hiner, Har, 54.19; Krista Schott, B-L, 56.51; Miranda Youngren, RPR, 56.74; Tehya Ray, PC, 1:01.38

400 relay: Harlowton, 54.86; Park City, 55.66; Reed Point-Rapelje, 57.63; Broadview-Lavina, 58.48; Custer-Hysham, 59.54; Absarokee, 59.87

1,600 relay: Harlowton, 4:38.41; Park City, 4:49.69; Absarokee, 4:58.26; Custer-Hysham, 5:09.49; Broadview-Lavina, 5:19.18.

High jump: Miranda Youngren, RPR, 4-7; Shaniah Schwend, Bri, 4-6; Tori Cybulski, C-H, 4-6; MacKinzie Verke, PC, 4-6; Angel Barker, F-B, 4-4; Autumn Wood, F-B, 4; Sylvia Scianna, Bri, 4

Pole vault: Cedar Bruner, Rye, 7-6; Emma Chandler, Abs, 7; Emily McKeever, B-L, 6; Rebecka Lester, Abs, 6

Long jump: Rayan Laakso, PC, 15-7; Shania Schwend, Bri, 15-6; Krista Schott, B-L, 14-11¼; MacKinzie Verke, PC, 14-8¼; Miranda Youngren, RPR, 14-¼; Cheyenne Gehnert, RPR, 13-9¼

Triple jump: MacKinzie Verke, PC, 32-1¾; Miranda Youngren, RPR, 31-9½; Shaniah Schwend, Bri, 31-7¼; Kayla McCarthy, Har, 30-5½; Kylie Schott, B-L, 29-9½; Krista Schot, B-L, 29-4½

Shot put: Cara Grewell, PC, 34-2; Katrina Feddes, Abs, 29-8¾; Hope Opie, Har, 29-7; Chloe Hanser, B-L, 28-9¼; Kayla McCarthy, Har, 28-9; Tori Cybulski, C-H, 27-11¾

Discus: Cedar Bruner, Rye, 98-8; Cara Grewell, PC, 96-2; Destiny Ayers, RPR, 92-2; Mariah Ray, PC, 90-5; Maria Begger, Har, 90-5; Katrina Feddes, Abs, 84-11.

Javelin: Kayla McCarthy, Har, 102; Rayna Laakso, PC, 93-6; Mariah Ray, PC, 89-8; Cara Grewell, PC, 87-5; Cedar Bruner, Rye, 84-10; Tehya Ray, PC, 82-8.