Thursday, January 18, 2018

Columbus High School’s Weston Wagner was a double-winner at last week’s Park City Track Invitational.

Wagner, Grewell pick up double-wins at PC meet

Columbus Cougar Weston Wagner and Park City’s Cara Grewell each scored double victories at last week’s Park City Track Invitational held at Columbus.
Wagner won the shot put and discus with throws of 45-9 ¾ and 130-8 respectively.
Grewell won the same events on the girls’ side with throws of 31-9¾ and 98-7.
Other Columbus athletes to win events were Padon Little in the 800 with a time of 2:18, Jack Gray in the high jump with a height of 5-8, Noah Daniels in the long jump with a distance of 18-11 ½ and Kyla Rouane’s pole vault of 8-feet.
Other Park City girls claiming wins were MacKinzie Verke in the 800 with a time of 2.52.6 and Shelby Branstetter in the 300 hurdles with a time of 52.8.
Reed Point-Rapelje’s Brianna Krieger took the 3200 with a time of 15.10.8 while teammate Miranda Youngren won the high jump with a leap of 4-6.
In team standings, the Columbus boys’ were second out of 11 teams, followed by Park City in second and RPR in 9th. On the girls’ side, Park City was second, Columbus was fourth and RPR was 6th.

BOYS
Team scores: Big Timber 118, Columbus 111, Park City 43, Bridger 41, Harlowton 40, Broadview-Lavina 38, Custer-Hysham 37, Reed Point-Rapelje 30, Roberts 23, Ryegate 10, Belfry 0.

•100: Tate Rhoads, CH, 11.2; Walker LaVoy, BT, 11.5; Brent Finn, BT, 11.7; Noah Daniels, Col, 11.9; Destan Miller, BT, Connor May, PC.

•400: Rick Hibbs, Rob, 54.9; Padon Little, Col, 58.4; Will Steinfeldt, RP-R, 1:01; Asa Woodard, Har, 1:01.6; Tyler Gorecki, Har, 1:01.9; Dylan Blodgett, RP-R, 1:02.1.

•800: Padon Little, Col, 2:18; Brandon Flemmer, PC, 2:19.7; Dan Lavy, Bri, 2:21.6; Rick Hibbs, Rob, 2:23.3; Dalton Taber, Har, 2:25; Will Steinfeldt, RP-R, 2:27.5

•1,600: Dan Lavy, Bri, 5:09.8; Boyd Pletan, Har, 5:10.7; Brandon Flemmer, PC, 5:17; Carter Moore, Rob, 5:30.2; Randal Davis, Col, 5:35.3; John Power, Har, 5:35.5.

•3,200: Dan Lavy, Bri, 11:22.4; Boyd Pletan, Har, 11:24.1; Devin Livergood, Col, 13:39.9; Dylan Blodgett, RP-R, 13:51.5; Brandon Schwers, BT, 13:54.

•300 hurdles: Joel Nelson, B-L, 46.9; Devon Dennis, PC, 49.6; Brandon Schwers, BT, 53.9; Solomon Arno, RP-R, 56.3; Russell Zentner, Bri, 58.0; Roy Long, C-H, 59.5.

•400 Relay: Big Timber, 47.1; Park City, 49.3; Harlowton, 51.8; Custer Hysham, 51.8.

•1,600 Relay: Big Timber, 3:55; Columbus 4:05.1; Harlowton, 4:13.1; Park City, 4:15; Reed Point-Rapelje, 4:33.1.

•High jump: Jack Gray, Col, 5-8; Destan Miller, BT, 5-6; Ryan Zentner, Bri, 5-6; Tate Rhoads, C-H, 5-6; Cody Hathaway, BT, 5-4; Alexander Kosel, Rob, 5-4.

•Long Jump: Noah Daniels, Col, 18-11; Elijah Daniels, Col, 18-3; Destan Miller, BT, 18-2; Mack Coyne, BT, 18-2; Keelan Taber, Har, 17-5; Cole Jensen, B-L, 17-3.

•Triple Jump: Tate Rhoads, C-H, 39-4; Mack Coyne, BT, 38-3; Destan Miller, BT, 38-1; Joel Nelson, B-L, 36-6; Connor Solomon, Col, 36-3; Cole Jensen, B-L, 36-2.

•Shot put: Weston Wagner, Col, 45-9; Scott Bymaster, B-L, 38-9; Preston Fink, Col, 38-5; Jordan Marsh, RP-R, 36-6; Brycen Lehman, BT, 36-0; Ryan Zentner, Bri, 34-3.
•Discus: Weston Wagner, Col, 130-8; Jordan Marsh, RP-R, 128-6; Brycen Lehman, BT, 115-7; Zach Sutton, Col, 107-1; Preston Fink, Col, 105-4; Taylor Johnson, BT, 103-8.

•Javelin: Drew Pike, BT, 159-1; Connor May, PC, 143-5; Mack Coyne, BT, 141-4; Padon Little, Columbus, 132-0; Cole Jensen, B-L, 131-8; Wyatt Walker, Har, 130-5.

•Pole Vault: Adrian Brun, Rye, 10-6; Joel Nelson, B-L, 10-6; Connor Solomon, Col, 9-6; Andrew Glennie, B-L, 7-6; Andy VanOrnum, Rob, 7-0; Elijah Daniels, Col, 7-0.

Girls
Team scores: Harlowton, 132; Park City, 109; Big Timber, 103; Columbus, 55; Bridger, 44; Reed Point-Rapelje, 37; Broadview-Lavina, 11; Custer-Hysham, 10; Ryegate, 8, Roberts 4, Belfry 2.

•200: Ally Martin, Har, 27; Shaniah Schwend, Bri, 27; Reilly Allik, Har, 30.1; Hannah Wheeler, BT, 30.5; Bethany Van Doren, PC, 31.2; Lainie McKay, Har, 33.

•400: Ally Martin, Har, 1.04; Elle Terland, BT, 1.10.7; Hannah Wheeler, BT, 1.12; Bethany Van Doren, PC, 1.12.9; Catrina Schuchard, Har, 1.13.2; Tana Allen, B-L, 1.14.2.

•800: MacKinzie Verke, PC, 2.52.6; Rachel Hiner, Har, 2.54.2; Elle Terland, BT, 2.55; Lauren Glennie, Har, 2.56; Allison Onoszko, Col, 2.59.7.

•3,200: Brianna Krieger, RP-R, 15.10.8; Kaylee Faller, B-L, 15.50.9; Makayla Dowling, PC, 16.01.2.

•100 hurdles: Leichelle Wood, BT, 18.3; Kaitlin Lane, Har, 18.5; Sarah Carrel, Col, 19.1; Tehya Ray, PC, 19.5; Tori Cybulski, C-H, 20.5; Kate Madsen, PC, 20.7.

•300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 52.8; Kaitlin Lane, Har, 53.6; Rachel Hiner, Harlo, 56.8; Leichelle Wood, BT, 56.9; Nikki Fredricks, BT, 58.6; Ashley Gunlikson, BT, 58.8.

•400 relay: Harlowton, 55; Park City, 55.7; Columbus, 56; Big Timber, 56.4; Reed Point-Rapelje, 57.

•1,600 relay: Harlowton, 4.38; Park City, 4.39.3; Big Timber, 4.54.3; Columbus, 4.55.5.

•Long jump: Shaniah Schwend, Bri, 15-1; Miranda Youngren, RP-R, 14-9; Leichelle Wood, BT, 14-4; MacKinzie Verke, PC, 14-3; Sidney Arant, BT, 14-3; Ashley Gunlikson, BT, 13-9.

•Triple jump: Shaniah Schwned, Bri, 32-3; Miranda Youngren, RP-R, 31-7; Leichelle Wood, BT, 30-11; MacKinzie Verke, PC, 30-4; Ashley Gunlikson, BT, 29-5; Mesa King, BT, 28-7.

•High jump: Miranda Youngren, RP-R, 4-6; Shaniah Schwend, Bri, 4-6; Kyla Rouane, Col, 4-6; Tedi Jo Todd, BT, 4-4; Autumn Wood, Bel, 4-2; MacKinzie Verke, PC, 4-2.

•Discus: Cara Grewell, PC, 98-7; Mariah Ray, PC, 92-9; Tori Cybulski, C-H, 92-1; Carrie Lehman, BT, 91-1; Megan Rouane, Col, 86-11; Maria Begger, Har, 84-10.

•Shot put: Cara Grewell, PC, 31-9; Rachael Ault, Col, 31-4; Carrie Lehman, BT, 28-5; Maria Begger, Harlowton, 28; Hope Opie, Har, 24-11; Kelsey Schmidt, Col, 24-10.

•Javelin: Madelyn Foulk, BT, 109-5; Rayna Laakso, PC, 106-7; Tehya Ray, PC, 98-2; Mariah Ray, PC, 97-1; Cedar Bruner, Rye, 94-5; Cara Grewell, PC, 90-5.

•Pole vault: Kyla Rouane, Col, 8; Kenedy Wiggs, Col, 7-6; Cedar Bruner, Rye, 7; Claire Schoening, Rob, 6-6; Camryn Ault, Col, 6-6; Emily McKeever, B-L, 6.