6C District Track Meet – May 11

Thursday, May 17, 2018

BOYS

Team Scores: Park City 117, Roberts 115, Reed Point-Rapelje 97, Bridger 68, Absarokee 40, Broadview-Lavina 39, Harlow-ton 30, Plenty Coups 14, Ryegate 4.

100: Gunnar Eoff, Har., 11.95; Rylan Gauthier, PC, 12.03; Garrett Zimdars, PC, 12.05; Dylan Webster, Brid., 12.10; Simon Eoff, Har., 12.40.

200: Gunnar Eoff, Har., 24.76; Ryan DeVries, Rob., 24.91; Rylan Gauthier, PC, 25.15; Andy VanOrnum, Rob., 25.19; Garrett Zimdars, PC, 25.57.

400: Garrett Zimdars, PC, 55.21; Jake Kallevig, Brid., 55.53; Andy VanOrnum, Rob., 55.94; John Schladweiler, RPR, 59.41; Julian Glenn, Pl. Cps., 59.74.

800: Lawson Steinfeldt, RPR, 2:05.64; Gus Dines, Rob., 2:08.62; Willem Steinfeldt, RPR, 2:08.90; Ryan DeVries, Rob., 2:11.44; Ryan Fenley, Har., 2:11.46.

1,600: Lawson Steinfeldt, RPR, 4:47.90; Gus Dines, Rob., 4:51.68; Willem Steinfeldt, RPR, 4:54.08; Marlan Goes Ahead, Pl. Cps., 4:56.16; Boone Schmaltz, Rob., 4:58.86.

3,200: Gus Dines, Rob., 10:14.94; Boone Schmaltz, Rob., 10:45.53; Marlan Goes Ahead, Pl. Cps., 10:54.82; Willem Steinfeldt, RPR, 11:10.09; Chris Duggins, BL, 11:53.29.

110 Hurdles: Connor McNeil, PC, 16.10; Russell Zentner, Brid., 16.60; Colter Brown, BL, 19.39; Jeremy Boatman, RPR, 19.79; DeAndre Young, Rye., 19.89.

300 Hurdles: Connor McNeil, PC, 43.97; Andy VanOrnum, Rob., 45.22; Russell Zentner, Brid., 45.56; Wyatt Hayes, Abs., 47.08; DeAndre Young, Rye., 47.46.

400 Relay: Park City, 46.69; Absarokee, 49.25; Reed Point-Rapelje, 49.47; Bridger, 49.56.

1,600 Relay: Roberts, 3:43.52; Absarokee, 3:55.57; Harlowton, 3:58.09; Reed Point-Rapelje, 4:00.71; Park City, 4:05.08.

Pole Vault: Tyler Planichek, Abs., 12-00; Andy VanOrnum, Rob., 11-06; Andrew Glennie, BL, 10-06; Aiden Payne, BL, 10-06; Jonas Williams, Abs., 10-00.

High Jump: Allexander Kosel, Rob., 6-00; Morgan Harmon, BL, 5-10; Seth Popp, PC, J5-10; Rylan Gauthier, PC, J5-10; Dylan Webster, Brid., 5-08; Russell Zentner, Brid., J5-08.

Long Jump: Allexander Kosel, Rob., 21-04.25; Dylan Webster, Brid., 20-05.50; Garrett Zimdars, PC, 19-02; Trevor Herzog, RPR, 19-00; Tristan Gieser, RPR, 18-07.75.

Triple Jump: Allexander Kosel, Rob., 42-04.75; Dylan Webster, Brid., 40-02; Chase Keating, RPR, 39-07; Morgan Harmon, BL, 39-02; Rylan Gauthier, PC, 37-10.

Shot Put: Carson Roberts, Brid., 40-05.50; Sol Arno, RPR, 38-04.50; Austin Dennis, PC, 36-07; Morgan Harmon, BL, 35-10; Russell Zentner, Brid., 35-08.

Discus: Sol Arno, RPR, 137-08; Connor McNeil, PC, 127-08; Carson Roberts, Brid., 120-10; Morgan Harmon, BL, 119-00; Jeremy Boatman, RPR, 115-03.

Javelin: Connor McNeil, PC, 160-01; Devyn Shakley, PC, 152-04; Trevor Herzog, RPR, 142-10; Simon Hanson, Abs., 138-11; Morgan Harmon, BL, 136-04.

GIRLS

Team Scores: Roberts 91, Bridger 86, Harlowton 77, Reed Point-Rapelje 69, Plenty Coups 54, Park City 53, Broadview-Lavina 26, Ryegate 22, Belfry 20, Absarokee 16.

100: Ariel Wootten, Rob., 13.67; Krista Cambell, Brid., 13.89; Jocelyn Ott, RPR, 13.93; Emmy Martin, Har., 14.19; Mercedes Hoff, RPR, 14.21.

200: Ariel Wootten, Rob., 28.89; Emmy Martin, Har., 29.55; Emma DeVries, Rob., 29.82; Krista Cambell, Brid., 30.03; Mercedes Hoff, RPR, 30.23.

400: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 1:06.18; Alexis Hagl, Har., 1:07.37; Blakely Verke, PC, 1:11.73; Shandee DeHaven, Rob., 1:12.70; Maddie Dravetsky, Brid., 1:12.73.

800: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 2:38.36; Denise Battles, Rye., 2:47.97; Alexis Hagl, Har., 2:50.71; McKenzie Pitts, Rob., 2:52.13; Whitney Herden, Bel., 3:02.72.

1,600: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 5:54.28; Sephra Covers Up, Pl. Cps., 6:02.10; Denise Battles, Rye., 6:33.69; Kennah Jensen, BL, 6:35.44; Cassidy Litten, Bel., 6:42.07.

3,200: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 12:23.19; Denise Battles, Rye., 13:01.73; Sephra Covers Up, Pl. Cps., 13:09.00; Cassidy Litten, Bel., 14:01.92; Justice Albers, RPR, 14:14.68.

100 Hurdles: Alexis Goldy, PC, 18.77; Ariel Wootten, Rob., 19.04; Hannah Dreese, BL, 20.40; Whitney Herden, Bel., 20.89; Jenna Kallevig, Brid., 21.56.

300 Hurdles: Emmy Martin, Har., 54.97; Alexis Goldy, PC, 57.04; Cassidy Litten, Bel., 59.26; Jenna Kallevig, Brid., 1:01.31; Skyler Hess, Rob., 1:04.54.

400 Relay: Reed Point-Rapelje, 56.06; Bridger, 56.13; Roberts, 56.39; Harlowton, 57.93.

1,600 Relay: Bridger, 4:57.16; Harlowton, 5:03.35; Roberts, 5:08.75; Reed Point-Rapelje, 5:39.98; Broadview-Lavina, 5:59.07.

Pole Vault: Hannah Dreese, BL, 6-06; MaKenzie Walton, Abs., 6-00; Shandee DeHaven, Rob., 5-00.

High Jump: Emma DeVries, Rob., 4-08; Jenna Kallevig, Brid., 4-06; Blakely Verke, PC, 4-04; Maddie Dravetsky, Brid., J4-04; McKenzie Pitts, Rob., 4-02.

Long Jump: Jocelyn Ott, RPR, 15-05; Mercedes Hoff, RPR, 15-01.50; Emma DeVries, Rob., 14-07.75; Kyra Kroll, Brid., 14-06.75; Ariel Wootten, Rob., 14-04.

Triple Jump: Jocelyn Ott, RPR, 33-08.75; Emma DeVries, Rob., 31-07.25; Mercedes Hoff, RPR, 30-09.50; Alexis Hagl, Har., 30-05.50; Blakely Verke, PC, 29-06.50.

Shot Put: Lea Prusek, Har., 32-04.50; Jessica Adkins, Brid., 30-08.75; Lexi Feddes, Abs., 30-01.50; Carlee Blodgett, RPR, 28-07.75; Breanne Smith, PC, 27-00.50.

Discus: Lea Prusek, Har., 106-10; Brittany Frank, PC, 95-03; Jessica Adkins, Brid., 94-00; Anna Rasmussen, BL, 89-05; Lexi Feddes, Abs., 89-02.

Javelin: Brittany Frank, PC, 122-05; Jessica Adkins, Brid., 97-07; Emily Adkins, Brid., 97-05; Lea Prusek, Har., 97-01; Nynah Bryant, RPR, 92-07.

Category: